AKÜ SATIŞ VE MONTAJ

Aracınızın aküsü farklı nedenlerden dolayı bitebilir. Böyle bir durum ile karşılaşmanız durumunda akü'den aküye aktarım yaparak aracı çalışmasını sağlamak yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Bu yöntemin uygulanması durumunda ise akü'den aküye aktarımda bitmiş akünün çalışması akünün eski performansına geri döndüğü olarak düşünülmemelidir. Aracın çalışmasından sonra mutlaka yetkili bir servise akünün gösterilmesi gerekmektedir.

Akünüz ile ilgili problem yaşadığınızda başvurabileceğiniz bir diğer yöntem ise ATA Akü'yü aramak olabilir. ATA Akü olarak araçta bulunan akü markanız ne olursa olsun akü ile ilgili her türlü sorununuzun çözümü için sizlere 7/24 hizmet veriyoruz.


 

      Akü Nedir ve Nasıl Çalışır?

 

Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolayan ve ihtiyaç duyulması halinde bunu elektrik enerjisi olarak veren enerji depolama aracıdır.

Çalıştırma, aydınlatma ve ateşleme ile birlikte ana amacı araç motorunu çalıştırmaktır. Temel olarak akü nedir sorusu, elektrik devresiyle tepkimeye giren kimyasal enerjinin elektrik enerjisine dönüşümü olarak geleneksel olarak cevaplanabilir. Ancak günümüzde otomotiv teknolojinin ilerlemesiyle beraber imal edilen yeni nesil aküler, aynı zamanda elektrik enerjisinin kimyasal enerji olarak depolamakta ve ihtiyaç halinde kullanılabilme görevini de yerine getirmektedir.  

      Akü Çeşitleri Nelerdir?
 

Mevut koşullarda neredeyse tüm motorlu araçlar için akü kullanılmaktadır ve üretiminde kullanılan ana maddeler kurşun ile sülfürik asitten oluştuğundan dolayı kurşun-asitli aküler olarak da adlandırılır. Motorlu araçlarda kullanılan tüm aküler, akü nedir sorusuna verdiğimiz cevabı kapsayan standart çalışma prensibine sahiptir.

       Akü Seçimi
 

Akü seçiminde önemli konu araca uygun kapasite ve marş gücünde olan akünün seçimidir. Araçtaki akünün kapasite ve marş gücü değerinden düşük değerde bir akü seçersek, Örneğin 72 amper saat yerine 60 amper saat seçilirse kısa vadede  problem görülmeyebilir, fakat orta vadede 60 amper saat 72 amper saatin marş gücünden  düşük olacağı için  aracın marş basmasında problemler yaşanacaktır, eğer araçtaki akünün kapasite  ve marş gücü değerinden yüksek değerde bir akü  seçersek aracın elektrik sistemi yani şarj voltajı değerlerinin ölçülmesi gerekmektedir. Bu ölçüm sonucunda alternatörün kapasitesi aküyü ve sistemi besleyecek güçte değilse akü hiçbir zaman ihtiyaç duyacağı düzeyde şarj olmayacaktır, bu durum akü performansını ve ömrünü olumsuz olarak etkileyecektir.

© 2023 by YOU DRIVE IT WE FIX IT.​ Proudly created with Wix.com

  • Twitter Square
  • facebook-square
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now